Přepnout na navigaci

Soutěž Skills Czech Republic v CNC frézování

Tomáš Křivánek je mistrem republiky v CNC frézování!

Náš žák Tomáš Křivánek se ve dnech 8. a 9. listopadu 2023 zúčastnil finále soutěže CNC Skills Czech Republic. Finále probíhalo v prostorách firmy DMG Mori v Brně. V konkurenci dalších čtyř soutěžích předvedl vynikající výkon a i přes některé těžkosti v tomto finále zvítězil! Neuvěřitelné. Nyní je mistrem republiky v CNC frézování.

Vše začalo vstřícností firmy Startech v Rosicích, která poskytla Tomášovi i jeho spolužákovi Janu Bočkovi, své znalosti a zkušenosti v CNC obrábění. Na začátku června, kdy probíhala kvalifikace, zde kluci vyráběli pod vedením odborníků z praxe soutěžní díl. Oba poté postoupili do finále, avšak Honza se jej nemohl z důvodu nemoci zúčastnit.

Před samotným finále probíhala odborná školení. Všichni soutěžící se zúčastnili workshopu ve firmě Dormer Pramet v Šumperku, kde se dozvěděli, jak co nejsprávněji volit řezné podmínky. Další dva dny strávili ve firmě DMG Mori, kde se učili základní obsluhu CNC stroje s řídícím systémem Heidenhain. A firma SolidVision provedla soutěžící nástrahami programu SolidCAM. Po celou dobu přípravy jim byli k ruce ambasadoři – kluci, kteří uspěli v této soutěži v minulých ročnících. Ti jim radili, jak efektivně nastavit strategie obrábění, na co si dát pozor, co vše si poznamenat do výkresu, které rozměry kontrolovat... A velkou měrou také přispívali k přátelské atmosféře, která celé finále provázela.

Ve finále soutěžící vyráběli dva dílce. První díl měl tvar písmen L. Soutěžící si jej nejprve museli podle výkresu vymodelovat v programu SolidWorks a následně sestavit program pro obrobení v SolidCAMu. Poté odborníci zkontrolovali program a šlo se obrábět. Tento díl se Tomášovi podařilo vyrobit téměř kompletně – jednu tvarovou konturu z důvodu omezeného času na přípravu programu nestihl naprogramovat. I přes to, byl jeho díl vyroben s největší přesností. Kontrola všech dílů probíhala ve firmě Renishaw.

Druhý den se obráběl díl obdélníkového půdorysu. Tento díl už soutěžící nemodelovali, pouze sestavovali program. Tomáš stihl díl vyrobit kompletně a to i přes skutečnost, že se během frézování polotovar uvolnil ze svěráku. Tomáš zachoval chladnou hlavu a po konzultaci s aplikačním technikem se mu povedlo opětovně nastavit polohu nulového bodu pomocí „johansonky“ a poznámkám ve výkresu. Poloha nulového bodu se původně nacházela v pomocném otvoru, který byl již odfrézován… Kontrola rozměrů a tolerancí opět potvrdila nejpřesnější výrobu ze všech soutěžích!

Vyhlášení výsledku bylo velmi emotivní. Tomáš nemohl uvěřit, že vyhrál. Celou dobu tipoval na vítěze Michala a velmi mu to přál. (Michal skončil na druhém místě.) Tomášovým největším hendikepem byla nezkušenost s produkčními CNC stroji a jejich obsluhou. Ostatní soutěžící měli v tomto obrovskou výhodu z firem či praxí na škole. To, co mu dle slov ambasadorů pomohlo vyhrát, byl velmi kvalitně připravený CAM program a to že se řídil jejich radami z přípravy. Měl tedy při výrobě dostatek času na kontrolu rozměrů a jejich případnou korekci. Od partnerů soutěže dostal spoustu dárků – batoh, škrabku na auto s rukavičkou, zájezd do výrobního závodu DMG Mori v Německu, voucher na polygon Tatra, sadu gola klíčů a to i v kapesní verzi, čelovku, termosku, termolahev, tričko, švýcarský nůž, dvě podložky pod myš...

Nyní se chce Tomáš zdokonalovat v obsluze CNC strojů a CAM programování, aby nás mohl za republiku reprezentovat na soutěži Euroskills. Hodně štěstí!

Rozhovor s Janem Bočkem

Na on-line MM Průmyslové spektrum byl zveřejněn rozhovor s Janem Bočkem.

Výborné výsledky našich maturantů – finalisté soutěže o mistra ČR v CNC frézování

Naši letošní maturanti, absolventi oboru Strojírenství – technologie programování CNC Tomáš Křivánek a Jan Boček, se zúčastnili soutěže Skills Czech Republic v CNC frézování. Tomáš Křivánek získal 126 ze 150 bodů, které mu zajistily 3. místo a přímý postup do finále. Jan Boček se 117 body obsadil 6. místo a na divokou kartu taktéž postupuje do finále!

Finále o mistra republiky v CNC frézování se uskuteční ve dnech 08.11. a 09.11.2023 v DMG MORI Czech v Brně. Předcházet mu bude měsíční příprava, která zahrnuje: školení SOLIDCAM, technologické školení DORMER PRAMET ve výrobním závodě v Šumperku a školení programování, obsluha stroje a technologie v DMG MORI Czech.

Velké poděkování patří firmě Startech z Rosic, která jim pomohla s výrobou soutěžního dílu.