Robotický den 2023

Obdivuhodný úspěch našich studentů

Na 18. mezinárodním Robotickém dnu v Praze, což je akce zaměřená na prezentaci a propagaci robotiky, naši studenti excelovali a se svými roboty podali mimořádné výkony. Odměnou za perfektní přípravu a provedení jim je zisk osmi medailí, a to v disciplíně Toy Clean Up Beginner za 2. místo, v disciplíně Roadside Assistance Beginner za 3. místo, v disciplíně Roadside Assistance Advanced za 2. a 3. místo, v disciplíně Toy Clean Up za 1. a 2. místo, v disciplíně Bear Rescure za 1. a 2. místo.

Soutěžní disciplíny nejsou vůbec jednoduché, kategorie Roadside Assistance a Toy Clean Up se dělí na oblast Beginner (dálkově řízení robotů) a oblast Advanced (zcela samostatné plnění úkolů roboty). Všechny ostatní disciplíny jsou vyhlašovány pouze v kategorii Advanced, ve které tedy musí být naprostá samostatnost robotů.  V disciplíně Bear Rescure (záchrana medvěda) mají soutěžící roboty za úkol najít a přivézt na místo startu plyšového medvěda.  V disciplíně Toy Clean Up, neboli úklid hraček, roboty měly přesouvat barevné kostky na vyhrazená místa. Disciplína Roadside Assistance je hodně obtížná kvůli své rozmanitosti - prostřednictvím robotů se během jedné jízdy plní až pět různých úkolů s velkými nároky na přesnost provedení.

Roboty je možné stavět buď z Lega nebo "nestavebnicového" materiálu, jako jsou překližka, plasty atd. V tomto ohledu studentům hodně pomohl řezací laser umístěný ve škole na Sokolské v elektrotechnické laboratoři. Studenti roboty programují v jazyce C++. Zajímavostí může být, že i dálkově řízené roboty je nutné, pro správné vyhodnocení signálu, který přichází z ovladače, naprogramovat.

Do kategorie Advanced Sokolská nasadila i tři "seniorské" roboty, které pomáhali stavět a programovat naši absolventi školy Jan Škrabal, Tomáš Rohlínek a Tomáš Vavrinec. V otázkách programování dělal celému týmu mentora Vojtěch Boček, taktéž absolvent Sokolské. Protože nejsou některé disciplíny omezeny věkem, tak se klání aktivně zúčastnil i hlavní organizátor a garant za Sokolskou Mgr. Miroslav Burda.

Soutěže Robotický den - Praha se SPŠ a VOŠ Sokolská Brno účastní každoročně od roku 2008 (s výjimkou kovidové pauzy), ale tolik medailových umístění si školní týmy přivezly poprvé.  Je to historicky nejlepší výsledek.

Tvůrcům robotů, Filipu Sobolovi (L2A), Jakubu Šlofovi (L2A), Anetě Novákové (L2A), Janu Křivkovi (L2A), Vítu Němcovi (L2A), Marku Bajerovi (L1A), Václavu Burdovi (L1A), Stanislavu Chlupovi (L1A), Vojtěchu Fitzovi (L1A), Jáchymu Švecovi (L1B), Adamu Břicháčkovi (L1A), Davidu Fuisovi (L1A), Tomáši Kotulanovi (L2A), Martinu Jansovi (S2F), Davidu Čermákovi (S2F), Jiřímu Kratochvílovi (3A), Martinu Procházkovi (L2A), Lukáši Kotulánovi (S2F) a samozřejmě také organizátorovi a garantovi za školu Mgr. Miroslavu Burdovi moc gratulujeme za vynikající výsledky a děkujeme za úžasnou reprezentaci školy!