Robotiáda 2023

Po dvouleté kovidové pauze se letos 24. února konala ve Vida! centru Brnosoutěž pro studenty základních a středních škol Robotiáda 2023. Celkem se zde v 7 disciplínách utkalo přes 200 robotů ze 6 států. Tato soutěž je unikátní tím, že podle pravidel musí mít všichni zúčastnění roboti řídící elektroniku, senzory a pohony z Lega, zbytek konstrukce může být z čehokoliv (překližka a pod.).

Naši školu reprezentovalo celkem 16 studentů v 6 týmech.

V kategorii FreeStyle obsadil 1. místo (z 28) tým Falcon69 ve složení Čermák David, Jansa Martin a Kotulán Lukáš (všichni S2F). Jde o zcela mimořádný úspěch, protože zadání této disciplíny zhruba zní: "postavte cokoliv a přesvědčte porotu, že váš výtvor je nejlepší". Přitom porota je divácká - ze soutěžících, rozhodčích i z návštěvníků Vidy. Proto je FreeStyle velmi nepředvídatelná, a tedy obtížná disciplína.
Tým Falcon69 postavil z Lega postavil funkční plotter, který dokázal kreslit fixou podle zadaného programu nebo podle ručního řízení.

Zbývající týmy soutěžily v disciplínách "dálkový medvěd" a "autonomní medvěd". V obou případech už nejde o diváckou přízeň, ale o co nejlepší čas, za který musí robot dovézt zpět na start plyšového medvěda. U dálkového medvěda robota řídí členové týmu, v případě autonomního medvěda musí robot na "hřišti" jezdit samostatně a medvěda musí také sám najít.

V disciplíně "dálkový medvěd" získal 3. místo (2. v ČR, celkem 30 robotů) tým Sokolská3 ve složení Břicháček Adam (L1A), Fuis David (L1A), Švec Jáchym (L1B). Řidič týmu Jáchym Švec prokázal ve vyřazovacích jízdách pevné nervy a dokázal obhájit bronzovou příčku z rozjížděk.

V "autonomním medvědovi" získal 4. místo (2. v ČR) tým pod vedením Jana Křivky, kterému pomáhali Aneta Nováková a Tomáš Kotulán (všichni L2A). Tato disciplína je už výrazně náročnější než její dálkový "příbuzný" - pouze 5 robotů z 21 startujících dokázalo v časovém limitu splnit zadaný úkol a medvěda přivézt na start.

Ze všech zúčastněných škol a organizací jsme jako jediná škola získali dvě medailová umístění. Celkově se jedná o historicky nejlepší výsledek SPŠ Sokolská na soutěži Robotiáda.

Podrobné výsledky jsou na https://robotiada.cz/pro-ucastniky/vysledky. (V tzv. NeLego sprintu se pořadí nevyhlašovalo.)

Gratulujeme všem úspěšným týmům a děkujeme všem zúčastněným studentům za reprezentaci školy.

Miroslav Burda